قانون مهاجرت کانادا Immigration and Refugee Protection Act متقاضیان اقامت دائم را در سه دسته کلی زیر قرار می دهد [بند ۱۲ قانون مهاجرت].

  • کسانی که به واسطه اقوام نزدیکشان وارد کانادا می شوند Family Reunification (به هم رساندن اعضای خانواده)
  • افرادی که می توانند در کانادا به خودی خود مستقر شوند و ادامه زندگی دهند Economic Immigration (مهاجرت اقتصادی)
  • افرادی که نیاز به حمایت کانادا دارند یا به خاطر مسایل انسانی وارد کانادا می شوند یا بهتر بگویم پناهنده ها Refugees

در حال حاضر بزرگترین گروه مهاجر به کانادا گروه دوم یعنی Economic Immigrants هستند. این گروه خود به چند زیرگروه تقسیم می شود (نظیر گروه متخصصین و تجاری [لینک]). در میان این گروه متخصصین فدرال یعنی کسانی که به واسطه تخصص و سابقه کاری خود در سطح فدرال برای مهاجرت اقدام می کنند نزدیک به ۵۰ درصد کل مهاجران به کانادا را تشکیل می دهند [لینک].

در این نوشته در خصوص روش مهاجرت متخصصین می نویسم. در حال حاضر این روش به واسطه استفاده اداره مهاجرت کانادا Citizenship and Immigration Canada از اختیارات خود معروف به Ministerial Instructions (دستورالعمل اداری) تغییراتی اساسی کرده است. این تغییرات در تاریخ ۲۸ ماه نوامبر سال ۲۰۰۸ معرفی و شامل کلیه کسانی می شود که از ۲۷ فوریه ۲۰۰۸ به بعد در این دسته برای مهاجرت اقدام کرده اند. بنا به این تغییرات تنها کسانی می توانند برای این دسته اقدام کنند که یکی از شرایط زیر را داشته باشند.

  • از طرف یک شرکت کانادایی دعوتنامه شغلی معتبر داشته باشند. این دعوتنامه شغلی را در اصطلاح Arranged Employment Offer یا AEO می گویند. برای اطلاعات بیشتر درباره این نوع دعوتنامه ها اینجا کلیک کنید.
  • به طور قانونی و موقت حداقل به مدت یک سال در کانادا کار یا تحصیل کرده باشند. این شرط برای کسانی که پرونده شان از تاریخ ۲۶ جون ۲۰۱۰ به بعد به دست اداره مهاجرت برسد اعتبار ندارد.
  • در ده سال گذشته حداقل یک سال به طور تمام وقت در یکی ازشغل های تعریف شده در لیست اداره مهاجرت فعال بوده باشند. در حال حاضر لیست این شغل ها برروی وب سایت اداره مهاجرت منتشر می شود [لینک]. برای مشاهده این لیست به زبان فارسی اینجا کلیک کنید.

از آنجا که موارد فوق براساس اختیارات اداره مهاجرت تصویب شده است و هنوز در متن قانون Act یا آئین نامه Regulations مهاجرت وارد نشده، ممکن است هر لحظه تغییر کند. در ضمن از ابتدا بنا بود که لیست مشاغل هر سال با مشورت با استان ها تغییر کند که تا جایی که نگارنده مطلع است تا کنون چنین اتفاقی نیافتاده است.

در روش جدید مهاجرت شخص متقاضی لازم است فرم های تقاضانامه Application Forms و هزینه بررسی پرونده Processing Fee را ابتدا به دفتر مرکزی دریافت مدارک مهاجرت Central Intake Office یا CIO واقع در شهر سیدنی استان نوا اسکوشیا ارسال کند. آدرس این مرکز در زیر آمده است.

Citizenship and Immigration Canada
Federal Skilled Worker
Centralized Intake Office
PO BOX 7500
Sydney, NS
B1P 0A9
Canada

مرکز مذکور فرم ها را بررسی می کند و اگر شما را دارای شرایط لازم برای مهاجرت بداند، پرونده مهاجرتی شما را به یکی از دفاتر ویزای کاناد ارسال می کند. دفتر ویزایی که بیش از همه پرونده های ایرانی ها به آن ارسال می شود سفارت کانادا در دمشق است. با ارسال پرونده به دفتر ویزا که از طریق سیستم بانک اطلاعاتی اداره مهاجرت معروف به CAIPS (مخفف Computer-Assisted Immigration Processing System) صورت می گیرد، شما نامه ای دریافت می کنید و طی آن به شما ۱۲۰ روز فرصت داده می شود که همه مدارک لازم را به دفتر ویزا ارسال نمایید. اگر در این ۱۲۰ روز مدارک را ارسال نکنید پرونده شما بسته می شود.

اگر همان ابتدا و هنگام ارسال فرم ها به دفتر مرکزی بررسی پرونده، مورد تایید واقع نشوید، پرونده شما بسته می شود و پولی را که بابت بررسی پرونده پرداخت کرده اید به صورت چک دریافت می کنید. ارسال چک معمولا بین ۴ تا ۶ هفته طول می کشد.

دقت بفرمایید که موارد فوق ممکن است هر زمان تغییر کند. برای دریافت آخرین اطلاعات همواره به وب سایت اداره مهاجرت مراجعه فرمایید [لینک] یا با یک مشاور رسمی مهاجرت در تماس باشید [لینک].

در حال حاضر استفاده از مشاور مهاجرت برای این روش مهاجرت به کانادا منطقی به نظر می رسد، یکی به دلیل اینکه قبل از اقدام مطمئن می شود که شما شرایط اقدام از این راه را دارید و دوم اینکه اگر خدای نکرده پرونده شما مردود شد، به راحتی چک شما را در کانادا خرد می کند و برایتان ارسال می نماید. در ضمن ممکن است مشاور شما بتواند در بعضی زمینه های دیگر هم شما را راهنمایی و کمک کند. البته دقت فرمایید که پرونده هایی که به وسیله مشاور ارسال می شوند، ارجحیت خاصی نسبت به سایر پرونده ها ندارند. تنها، داشتن مشاور به معنای همراهی کسی است که تخصص در زمینه مهاجرت و قوانین آن دارد.

آخرین نکته اینکه در حال حاضر برای دعوتنامه شغلی و همین طور سابقه کار در کانادا تنها شغل هایی مورد قبول هستند که در رده مدیریتی، تخصصی یا تکنسینی باشند. در خصوص شغل ها در آینده بیشتر خواهم نوشت.