شیوه های متفاوتی برای نگارش رزومه متداول و مرسوم است و هر كس به مقتضای سلیقه و هدفی كه از نگارش رزومه دارد ، شیوه خاصی را بر می گزیند . اما به طور كلی اصول و سرفصل بندی عمومی رزومه ها به شرح زیر است:

 

  1- جزئیات شخصی(Personal Details)  

اغلب رزومه ها با این بخش آغاز می شوند . آن چه می بایست در این بخش ذكر شود شامل نام ، جنسیت، شماره پاسپورت، ملیت، تاریخ تولد و مشابهات آن است. درج این اطلاعات در رزومه ضروری است.

 

 2- پروفایل شخصی(Personal Profile)      

وارد كردن پروفایل در رزومه امری سلیقه ای است و ضروری محسوب نمی شود . آن چه در پروفایل به نگارش در می آید ، تصویری كلی و گویا از شما است كه به طور جزئی تر در سایر بخش های رزومه ذكر می شود.

 

3- تحصیلات و توانایی های علمی(Education and Qualifications)  

این بخش شامل تمام سوابق تحصیلی و علمی شما ، از دیپلم دبیرستان و نام دبیرستان گرفته تا آخرین مدرك تحصیلی ، رشته ها و گرایش ها و زمان بندی هر دوره ی تحصیلی خواهد بود. به یاد داشته باشید كه حتماً ذكر كنید در حال حاضر مشغول گذراندن چه دوره ای هستید . سایر دوره های علمی - كابردی كه در كنار تحصیل آكادمیك گذرانده اید را هم حتماً بنویسید. درج این قسمت در رزومه الزامی است.

 

4- سوابق شغلی  (Skills and Work Experiences)   

در این بخش باید كل سوابق شغلی شما ، اعم از تمام وقت یا پاره وقت ، با ذكر نام و تلفن یا آدرس محل كار ، به اضافه تاریخ و دوره اشتغال فهرست شود. درج این قسمت نیز در رزومه الزامی است

 

 5- انتشارات و مقالات(Publications)     

فهرست كتب و مقالاتی كه منتشر كرده و یا در كنفرانس ها ارائه نموده اید به اضافه زمان انتشار را در این بخش بیاورید. اگر خلاصه مقالات را به رزومه ضمیمه نمایید بهتر است. طبعاً درج این قسمت در رزومه الزامی نیست.

 

 6- سایر اطلاعات(Additional Information)   

نگارش این قسمت نیز ضروری نیست ، اما چنان چه لازم دانستید توضیحی جانبی روی سوابق تحصیلی و شغلی خود بنویسید ، می توانید این بخش را اضافه نمایید.

 

7 - علائق(Interests)  

فهرستی از علائق خود در زمینه های فوق برنامه مثل ورزش یا هنر را در این بخش بنویسید و احیاناً اگر سوابق حرفه ای در این زمینه ها دارید حتما ذكر كنید.

 

 8 - معرف ها(References)   

نام ، رتبه ، درجه تحصیلی ، آدرس یا تلفن و كلاً اطلاعات مربوط به معرفین خود ( كه معمولا اساتید یا کارفرمای شما هستند ) را در این بخش بیاورید . این معرف ها می بایست همان معرفینی باشند كه توصیه نامه های شما را تكمیل نموده اند.

 

* سایر توصیه ها

- پیش از نگارش رزومه ، خوب در مورد سوابق تحصیلی و شغلی خود فكر كنید تا چیزی را از قلم نیاندازید . سعی كنید تا حد امكان ، مداركی دال بر سوابقتان آماده و ترجمه كنید تا ضمیمه رزومه نمایید.

- از دروغگویی یا بزرگنمایی جداً پرهیز کنید ، ممكن است برایتان دردسر ساز شود!

- بهتر است رزومه را در 2 روی یك كاغذ A4  تنظیم نمایید. بهترین حجم رزومه در همین حد است.

- حتماً فایل یا چند نسخه اضافه از رزومه برای خودتان نگه دارید تا در صورت لزوم از آن ها استفاده كنید.

- در مورد نگارش انگلیسی ، حتماً درباره متن رزومه با یك مترجم و یا كسی كه انگلیسی ادبی را به خوبی می داند مشورت كنید.

- رزومه را حتما تایپ كنید و از ارائه رزومه دست نویس جداً خود داری كنید.