آشنایی با شهر پونا

پونا یك شهر آرام و دانشجویی با جمعیت حدود سه میلیون نفر به عنوان دومین شهر بزرگ ایالت ماهاراشترا در 160 كیلومتری شرق بمبئی واقع شده است.

 

پونا از چند جهت مورد توجه قرار دارد: آب و هوای خوب، امنیت اجتماعی خوب،  دانشگاهها و موسسات آموزشی دیرپا و ممتاز، تعداد زیاد دانشجویان خارجی، اهمیت بالا در صنعت نرم افزار و ارتباطات هند و جاذبه های گردشگری.

پونا دارای سه فصل آب و هوایی میباشد:

 1- فصل باران از اول ماه جون به مدت 4 تا 6 ماه.

2- فصل سرما از اول ماه نوامبر به مدت 4 ماه

 3- فصل گرما از اواسط ماه مارچ به مدت 3 ماه.

آب و هوای پونا معتدل و مرطوب است به طوریكه در طول سال احتیاجی به استفاده از بخاری وجود ندارد.

 

   

ویزای هندوستان

چنانچه به قصد گردش به هند سفر میكنید میبایست در خواست ویزای توریستی نمایید برای اخذ این ویزا ابتدا یك بلیط رفت و برگشت هواپیما تهیه كنید سپس با مراجعه به سفارت هند واقع در تهران - خیابان تخت طاووس - خیابان میر عماد با تكمیل فرم و تحویل مدارك مربوطه اقدام به اخذ ویزا نمایید.

چنانچه به قصد تحصیل یا گذراندن دوره زبان در پونا به هند می آیید ابتدا از طریق این سایت پذیرش تحصیلی بگیرید و بعد برای ویزا اقدام كنید و در آخر بلیط هواپیما بخرید.

كلاَ ویزای هند برای اتباع ایرانی به راحتی صادر میگردد.

 

مدارك لازم برای ویزای تحصیلی:

-         گذرنامه و كپی آن

-          برگه پذیرش تحصیلی

-          عكس

-          تعهد نامه محضری از پدر یا یكی از نزدیكان مبنی بر تعهد هزینه های دانشجو در حین تحصیل. نیازی به ذكر مبلغ یا گواهی بانكی نیست و كافیست به یك دفتر خانه مراجعه بفرمایید و در خواست چنین تعهد نامه ای را بنمایید.

-          ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی با ترجمه رسمی و مهر وزارت خارجه

-          شاید برای ویزای تحصیلی دانشجو را به مصاحبه دعوت كنند كه این مصاحبه در حد پرسیدن مشخصات و علت انتخاب هند برای تحصیل میباشد

توجه مهم:

 هرگز فریب افرادی را كه مدعی هستند در ازاء در یافت پول برای شما ویزا میگیرند را نخورید، دریافت ویزا بسیار راحت میباشد و نیازی به انجام امور غیر قانونی نیست.

         

TOP

تداركات سفر

تدارك سفر معمولاَ با مشخص شدن قصد سفر به هند شروع میشود. چنانچه برای گذراندن یك دوره تحصیلی به هند می آیید بهتر است وسایل زیر را به همراه داشته باشید:

پلوپز، پتو، فرش و زیر انداز، مقداری زعفران برای مصرف، اگر سیگار میكشید چند پاكت سیگار، دیكشنری، كتابهای فارسی مورد علاقه نظیر قرآن یا كتاب شعر، ظرف و قاشق چنگال،دربازكن، تن ماهی و سایر كنسروجات،دارو در صورتی كه از داروی خاصی استفاده میكنید، مقداری آجیل و گز، سبزیجات خشك شده برای آشپزی، گوشی موبایل، نبات، مهر و جا نماز

 

خرید ارز:

با توجه به مشكلات ارسال پول از طریق سیستم بانكی حتماَ هزینه های اولیه نظیر شهریه دانشگاه، ودیعه خانه، خرید موتور و وسایل خانه( تخت، یخچال، تلوزیون) و خرج چند ماه را با خود بیاورید بهتر است از خرید روپیه در ایران پرهیز كنید و معادل آن دلار آمریكا یا یورو بخرید. ارز را حتماَ از یك صرافی معتبر خریداری نمایید تا خطر تقلبی بودن آن متوجه شما نباشد.

همچنین در روز سفر پولهایتان را به صورت مطمئن در كیف یا جیبتان بگذارید و مبلغی را هم پخش كنید تاریسك كمتری را در صورت گم شدن اصل پولتان متقبل شوید.

نكته: در مهر آباد ممكن است با افرادی برخورد كنید كه با خواهش یا در ازاء پرداخت پول بخواهند باری را برای آنها به هند بیاورید. هرگز این پیشنهاد را قبول نكنید. همچنین از آوردن هر جنسی به منظور فروش خودداری كنید چون واقعاَ به صرفه نیست.

 

چگونه به پونا برسیم؟

معمولا مسافران به هند از پرواز ایرا ن ایر تهران- بمبئئی استفاده میكنند این پروازها در روزهای جمعه و سه شنبه انجام میشوند. پرواز بطور نرمال حدود سه ساعت و نیم طول میکشد. معمولاَ در هواپیما یك فرم توزیع میشود كه مربوط به گمرك فرودگاه بمبئی است در این فرم مشخصات خود را اعلام كنید این فرم در فرودگاه بمبئی نیز موجود میباشد.

در فرودگاه پس از كنترل پاسپورت، بار خود را تحویل بگیرید و مراقب باشید چیزی را از قلم نیندازید. آنگاه به مرحله گمرك میرسید. سعی كنید از كانال سبز گمرك عبور كنید در غیر اینصورت میبایست از كانل قرمز رد شوید، معمولاَ باری كه یك دانشجو به همراه دارد مشمول عوارض گمركی نمیشود لذا از پرداخت هر وجهی به ماموران گمرك خودداری كنید. چنانچه بار شما زیاد است از قبل یك اسكناس 10 دلاری آماده كنید و در صورت اصرار به ماموران گمرك بدهید. هیچ وقت همه پول خود را به این افراد نشان ندهید چون حریص میشوند.

پس از عبور از گمرك در یك راه رو قرار میگیرید در سمت راست شما تعدادی باجه قرار دارد در این قسمت ابتدا مقداری دلار ( 200 یا 300 ) را به روپیه تبدیل كنید. سپس از یك باجه دیگر میتوانید یك اتومبیل با راننده به مقصد پونا كرایه كنید. چنانچه در فرودگاه با دانشجوی دیگری آشنا شده اید میتوانید او را هم در كرایه ماشین شریك نمایید. نرخ ماشین برای پونا بین 2200 تا 3000 روپیه است و این ماشین شما را تا مقصد نهایی یعنی هتل و میرساند ضمناَ هزینه پاركینگ و عوارض بزرگراه معمولاَ به عهده مسافر است(حدود 200 روپیه) میتوانید این مسئله را با متصدی آژانس هماهنگ كنید . چنانچه مقداری از بار خود را روی بار بند میگذارید به راننده تذكر دهید كه روی آن پلاستیك بكشد. البته برای آمدن به پونا میتوان از قطار و اتوبوس هم استفاده كرد ولی در سفر اول با توجه به عدم آشنایی به محیط توصیه میشود كه از اتومبیل استفاده كنید.

           

توجه كنید كه از هوای شرجی و گرم بمبئی همچنین از حلبی آباد های حومه بمبئی جا نخورید چون آب و هوا و محیط پونا متفاوت است.

از راننده بخواهید تا از طریق Express Way  به پونا بیاید تا در وقت صرفه جویی كنید. این سفر حدود 4 ساعت طول میكشد و در راه میتوانید برای صرف نو شیدنی و استراحت از رستورانهای متعددی استفاده كنید.