تحصیل در سوئد تا کلاس نهم اجباریه ، بله درست خوندید فقط تا کلاس نهم بعد از این زمان خود شخص تصمیم می گیره که آیا مایل به ادامه ی تحصیل می باشد یا خیر. هسنتد دانش آموزهایی که پدر و مادر آنها رو اجبار نمی کنند و تصمیم میگیرند چند سالی رو کار کنند و بعد به ادامه ی تحصیل بپردازند. اما خب تعداد این افراد بسیار کم است. بعد از اتمام کلاس نهم یا همان راهنمایی بچه ها وارد دبیرستان می شوند. شرط ورود به دبیرستان اینه که دانش آموز حداقل نمره ی قابل قبول در درس های سوئدی ، انگلیسی و ریاضی اورده باشه. دوران دبیرستان سه ساله. در این سه سال به جز زبان انگلیسی دانش اموزان به دلخواه خودشون یک از زبانهای فرانسه، آلمانی و اسپانیایی رو نیز یاد می گیرند.این مطلب شامل همه ی رشته های دبیرستان می شود. آموزش زبان انگلیسی در مدارس بسیار اهمیت داره وقت و نیروی کافی روش گذاشته میشه. به همین علت اکثر دانش آموزهای دبیرستانی می تونند خیلی روان انگلیسی صحبت می کنند .

آیا سوئد دیپلم ایران را قبول دارد؟ بله اما دیپلم ۱۲ سال منظور با در نظر گرفتن پیش دانشگاهی ست، یعنی اگر سال سوم دبیرستان را تمام کرده اید و دیپلم دبیرستان گرفته اید بدون گذراندن دوره ی پیش دانشگاهی سه سال دبیرستان شما در سوئد ارزشی ندارد و مجبور خواهید بود دوره ی دبیرستان را از ابتدا طی کنید. در این لینک کاملا رشته های مختلف دبیرستانی در ایران و چگونگی ارزیابی انها در سوئد قرار داده شده. این سایت به زبان سوئدی ست در پست بعدی از محتویات این سایت همچنین ازچگونگی ورود به دانشگاه در سوئد خواهم نوشت.

در آخر بعد نیست بگم که در حال حاضر هیچ سوئدی بی سوادی در این کشور وجود ندارد. آخرین فرد بی سواد سوئد حدودا بیست و اندی سال پیش از دنیا رفت اگر بی سوادی هم در این کشور وجود داره قطعا مهاجر هستند.

تحصیل در سوئد در همه مقاطع رایگان است. این موضوع شامل همه ی افراد حتی کسانی که اقامت این کشور را دارا نیستند نیز می شود. نزدیک به دوسال پیش طرحی مبنی بر گرفتن هزینه ی دانشگاه از دانشجویان خارجی از سال ۲۰۰۸ در دولت قبلی مطرح شد اما تصویب نشد. دولت جدید هم که حدود یک سال است بر روی کار آمده اعلام کرده که فعلا همچین قصدی ندارد. پس فعلا تحصیل برای همه ی افراد رایگان است.

بعد از دوره ی دبیرستان دانش اموزان می توانند برای تکمیل کردن درس ها ی مورده نیاز خود برای ورود به دانشگاه یا برای بالابردن معدل خود وارد مدرسه ی بزرگسالان یا komvux شوند و به این طریق شانس خود را برای ورود به دانشگاه بالا تر ببرند.

یکی از شرط های ورود به دانشگاه نمره ی قبولی در دو درس عمومی انگلیسی A و سوئدی B ‌‌ (یا معادل آن: سوئدی B برای مهاجرها یا قبولی در امتحان TISUS که در همه ی سفارت های سوئد برگزار میشود) و نمره ی قبولی در درس های اختصاصی (که بسته به رشته مورده نظر شما در دانشگاه متفاوت است). مثلا برای ورود به رشته های مهندسی ریاضی D یاE (برای ورود به دانشگاه چالمرز ریاضی E و دانشگاه سلطنتی استکلهم ریاضی D ) ، فیزیک B ، شیمی A و رشته های پزشکی ریاضی D ، فیزیک B ، شیمی B و زیست شناسی B مورد نیاز است. برای اطلاعات در مورده سایر رشته ها می توانید به این سایت مراجعه کنید.

در پست قبلی در مورده شرط قبولی دیپلم ایران توضیح دادم و اما چگونگی ارزیابی دروس دبیرستان:

ریاضی E ، معادل ریاضی پیش دانشگاهی رشته ریاضی و فیزیک

ریاضی C ، معادل ریاضی پیش دانشگاهی رشته علوم تجربی

فیزیک A ، معادل فیزیک پیش دانشگاهی رشته ریاضی و فیزیک

فیزیک A ، معادل فیزیک پیش دانشگاهی رشته علوم تجربی

شیمی A ، معادل شیمی پیش دانشگاهی رشته ریاضی و فیزیک

شیمی A ،معادل شیمی پیش دانشگاهی رشته علوم تجربی

زیست شناسی B، معادل زیست شناسی پیش دانشگاهی رشته علوم تجربی

دانش طبیعی B ، معادل گذراندن حداقل دو درس از درس های شیمی ، فیزیک ، زمین شناسی ،زیست شناسی در پیش دانشگاهی رشته های علوم تجربی و رشته ریاضی فیزیک

تاریخ A ، معادل تاریخ پیش دانشگاهی رشته علوم انسانی

جامعه شناسی A ، معادل جامعه شناسی پیش دانشگاهی رشته علوم انسانی

زبان فارسی مرحله ی ۷ ، گذرندان تمام درس های تئوری دبیرستان به زبان فارسی

 منبع www.vhs.se 

راهنمایی: مثلا اگر شما دیپلم تجربی داشته اید و قصد تحصیل در یکی از رشته های پزشکی در یکی از دانشگاه های سوئد را دارید مجبور به گذراندن ریاضیD ، شیمی B و فیزیک B به اضافه ی انگلیسی و سوئدی خواهید بود تا بتوانید حداقل شرط لازم را برای ورود به رشته مورد نظر خود کسب کنید.


+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم بهمن 1387ساعت 0:15  توسط فرخ  |  20 نظر

سایت applyabroad، که با تلاش جمعی از دانشجویان موفق ایرانی راه اندازی شده است، منبع مناسبی برای یافتن تمامی اطلاعات لازم برای تحصیل در سوئد است. دو قسمت جداگانه در این سایت وجود دارد که هر دو بسیار پربار هستند یکی بخش تالارهای گفتگو و دیگری بخش دایرة المعارف سایت است.

مطالب زیر از بخش دایرة المعارف سایت نقل می شود.

نقشه جامع سوئد 

کشورسوئد کشوری نسبتا بزرگ و کم جمعیت در شمال اروپاست که در قسمت شرقی شبه جزیره اسکاندیناوی قرار گرفته است. این کشور با وسعت ۴۴۹.۷۵۰ کیلومتر مربع یکی از کشورهای سرد اروپا و نیمی از مساحت آن پوشیده از جنگل است. پایتخت سوئد شهر استکهلم می‌باشد. مردم سوئد از نژاد سفید تیره ژرمن می‌باشند؛ پیرو دین مسیحیت بوده و بیشتر پروتستان هستند. زبان ملی آنها زبان سوئدی است ولی تقریبا تمام مردم بطور کامل با زبان انگلیسی آشنایی دارند. در این كشور مردم قانونمند و وقت شناس هستند و عادت به تنوع فرهنگی دارند. شهرهای سوئد مدرن، شیک، امن و دارای امکانات متعدد فرهنگی، ورزشی و تفریحی می‌باشند. رفت و آمد بیشتر با دوچرخه انجام می‌شود، اما اتوبوس و مترو هم پوشش کامل شهری دارند. کشور سوئد به مدت سه سال متوالی رتبه‌ی دوم را از نظر رفاه اجتماعی در جهان کسب کرده است. این كشور تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سرد دارد و گاهی هوا تا ۲۰- درجه سانتیگراد هم سرد می‌شود. البته این شدت سرما بیشتر در شهرهای شمالی آن به چشم می خورد و نه در تمامی شهرها؛ و شهرهای جنوبی عموما از آب و هوای بهتری برخوردار هستند. واحد پول این كشور کرون است که به دلیل افت شدید ارزش پولی و بحران اقتصادی در اروپا و كل دنیا، ارزش هر كرون از حدود 155 تومان در تابستان 2008؛ اكنون در اوایل سال 2009 ارزش هر كرون سوئد تقریبا به 120 تومان نیز رسیده است. 


تحصیل در سوئد
مهمترین سرمایه کشور سوئد نیروی انسانی تحصیل کرده است. تحصیلات عالی در این کشور هر ۶ سال یکبار مورد تجدید نظر قرار می‌گیرد و سیستم آموزشی براساس سیستم دانشجو محور طرح ریزی شده است. رقابت برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این كشور شدید است و ۶۴ درصد دانشجویان مقطع دکترا را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند. در این كشور دانشجویان اجازه کار دارند و اکثرا در تعطیلات کار می‌کنند. (بر خلاف باقی کشورها محدودیت زمانی ۲۰ ساعت در هفته برای كار وجود ندارد.) 


هزینه‌ی دانشگاه در سوئد
در کشور سوئد تحصیلات رایگان است و دانشجویان هیچ هزینه‌ای برای تحصیل در دانشگاه پرداخت نمی‌کنند زیرا اکثر دانشگاه‌ها دولتی هستند و از طرف دولت سوئد هزینه‌ها تامین می‌گردد. 
هزینه‌ی زندگی دانشجویی در سوئد

هزینه یک دانشجو در کشور سوئد با در نظر گرفتن اجاره خوابگاه وغذا رفت و آمد و ... به گفته سایت رسمی سوئد [www.studyinsweden.se] یورو EUR 750 و یا SEK 7,070 کرون سوئد است که البته طبق تجربه دوستان ایرانی می تواند کمتر نیز باشد و در شهرهای کوچکتر و مخصوصا جنوبی سوئد حتی تا نصف این مبلغ برای یک زندگی ساده دانشجویی می تواند کافی باشد. 

Food: SEK 2,000. Accommodation: SEK 3,200. Local travel: SEK 500. Telephone/Internet: SEK 300. Insurance, medical care and hygiene: SEK 250. Student union fee: SEK 60-70. Clothing, hobby/leisure, other: SEK 750. Total: SEK 7,070, or about ز 750. 

دانشگاه‌های کشور سوئد
در دانشگاه‌های سوئد دو ترم تحصیلی وجود دارد : 1 . پاییز 2 . بهار (در ترم بهار رشته ها محدود هستند.) سیستم آموزشی ترمیك و زبان آموزشی در مقطع لیسانس برای اكثر رشته‌ها سوئدی است، به استثنای چند رشته معدود در مقطع لیسانس و كل رشته‌ها در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی می‌باشد و برای ورود به آنها شما باید مدرک زبان (TOEFL یا IELTS) داشته باشید. 


در اینجا به معرفی چند دانشگاه مطرح در سوئد می پردازیم: 


دانشگاه لوند

این دانشگاه در سال 1666 تاسیس شد. این دانشگاه هم اكنون 38000 دانشجو دارد. این دانشگاه یكی از بهترین دانشگاه های سوئد می باشد. دانشگاه در شهر لوند كه در جنوب سوئد قرار دارد قرار گرفته است. این شهر در نزدیكی دانمارك و آلمان است. شهر تاریخی لوند نزدیك شهر مدرن مالمو است. این شهر 100000 نفر جمعیت دارد كه 38000 نفر از آنها دانشجو هستند و این امر محیط آموزشی خوبی در این شهر به وجود آورده است. دانشگاه لوند 300 واحد مطالعاتی، 50 دوره ی كارشناسی ارشد و زمینه های تحقیقاتی دكترا را به زبان انگلیسی برگزار می كند. 

منبع: سایت دانشگاه لوند 

دانشگاه گوتنبرگ 

این دانشگاه در شهر گوتنبرگ واقع شده است. دانشگاه گوتنبرگ 50000 دانشجو دارد و از دانشگاه های عمده و اصلی اروپا می باشد. همچنین دانشگاه گوتنبرگ با داشتن 8 هیئت علمی و 60 دپارتمان یكی از گسترده ترین دانشگاه ها از نظر رشته و فرصت های آموزشی می باشد. یكی از مشخصه های بارز این دانشگاه داشتن تعامل بین تحقیق و آموزش است. این دانشگاه همكاری نزدیكی با دانشگاه همشهری خود یعنی چالمرز دارد. 

منبع: سایت دانشگاه گوتنبرگ 

دانشگاه چالمرز 

چالمرز در قلب شهر گوتنبرگ واقع است. این دانشگاه در زمینه ی علوم طبیعی، تكنولوژی و معماری فعالیت دارد. چالمرز با كمپانی های سوئدی همكاری در زمینه ی آموزش دارد و امید وار است در آینده ی نزدیك خود را در زمینه های فناوری اطلاعات، نانوتكنولوزی و Bioscience قدرتمند تر كند. چالمرز در سال 1829 توسط نیكوكار سوئدی به نام ویلیام چالمرز تاسیس شد و امروزه یكی از بهترین دانشگاه های صنعتی در اروپا است. 

منبع: سایت دانشگاه چالمرز 

افراد واجد شرایط برای درخواست پذیرش 
افرادی كه می توانند برای مقطع كارشناسی درخواست پذیرش دهند: 
افرادی که دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی خود را تمام کرده اند(دانشگاه های سوئد بدون مدرك پیش دانشگاهی پذیرش نمی دهند) 
دارای مدرک TOEFL و IELTS می باشند. مینیمم نمره TOELF یا IELTS با توجه به رشته و دانشگاه به دوگروه تقسیم شده است. اطلاعات بیشتر در لینک زیر یافت می شود. 

https://www.studera.nu/studera/1349.html 

برای پذیرش در هر رشته می تواند شرایط ویژه ای وجود داشته باشد. لذا قبل از انتخاب هر رشته با مراجعه به سایت هر دانشگاه ، از داشتن همه شرایط ویژه اطمینان حاصل کنید. باید توجه داشته باشید که رشته هایی که در سوئد در دوره لیسانس به زبان انگلیسی ارایه می شوند محدودمی باشند. 

افرادی كه می توانند برای مقطع كارشناسی ارشد درخواست پذیرش دهند: 

متقاضیانی که دوره کارشناسی خود را در یکی از دانشگاه هایی که در پیوند زیر آمده است به پایان رسانده اند و یا در سال آخر مشغول به تحصیل می باشند می توانند برای دانشگاه های سوئداقدام کنند. 

http://www.unesco.org/iau/onlinedatabases/list.html 

نکته:‌ بعضی از دانشگاه‌های داخل ایران که دوره‌ی دکترا ندارند در این لیست ذکر نشده‌اند. از جمله‌ی این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه‌های غیرانتفاعی اشاره کرد. در سال ۲۰۰۷ برخی از این دانشگاه‌ها با توجه به لیست‌های دیگر در دسترس شخص بررسی‌کننده‌ی مدارک ایرانیان (Lenna Andersson) مورد تأیید قرار گرفتند. 
نحوه درخواست پذیرش

به غیر از متقاضیان دوره های Erasmus Mundus که کاملا جداگانه پذیرش می شوند، همه متقاضیانی که تمایل دارند برای دانشگاههای سوئد در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پذیرش بگیرند، باید از طریق سازمان VHS (مركز مطالعات دانشگاهی سوئد) اقدام کنند. برای درخواست پذیرش از دانشگاههای سوئد برای ترم پاییز، شما بایداز اوایل دسامبر تا 15Jan به سایت www.studera.nu رفته و یک account جدید درست کنید. با داشتن یک email ومشخصات فردی و آدرس پستی این کار امکان پذیر است. 

پیدا كردن رشته دراین وب سایت بسیار راحت و آسان است. كافی است شما وارد این وب سایت ولینك Course search شوید بعد می توانید با انتخاب ترم ،رشته ، شهر و دانشگاه مورد نظر رشته های ارایه شده را مشاهده نمایید در ضمن می توانید از دو نوع سیستم جستجوی پیشرفته و مرحله ای بهره ببرید. در سیستم پیشرفته یا Advanced شما می توانید شهر، رشته و دانشگاه را باهم انتخاب كرده و رشته های ارایه شده در آن را ببینید ولی در سیستم مرحله ای شما باید مرحله به مرحله رشته، شهر و دانشگاه را انتخاب كنید. 


شما تعداد محدودی انتخاب برای رشته ها دارید برای مثال در مقطع كارشناسی ارشد شما حق انتخاب چهار رشته و برای كارشناسی بیست رشته دارید كه این تعداد نیز در سالهای بعد ممكن است تغییر كند.لازم نیست تمام انتخاب هی خود را پر كنید شما در صورتی كه كم تر از تعداد تعیین شده انتخاب كنید مشكلی برای شما پیش نخواهد آمد مثلا" به جای 4 انتخاب، 2 انتخاب داشته باشید یا می توانید همه ی چهار مورد را پر كنید. شما می توانید به تعدادی خاص رشته ی تحصیلی انتخاب كنید حال ممكن است این رشته ها در چند دانشگاه یا از دانشگاه های مختلف باشد برای مثال شما می توانید چند رشته در دانشگاه چالمزر و چند رشته از دانشگاه مالمو انتخاب كنید. 

شما باید به ترتیب علاقه به رشته ها، آن ها را منظم كنید چون در صورت پذیرفته شدن در انتخابهای نخست خود باقی انتخاب های شما حتی در صورت دارا بودن شرایط نیز باطل می شوند. به عنوان مثال اگر شما انتخاب اول خود را در رشته ی برق چالمرز قرار داده باشید در صورت قبولی در آن انتخاب های بعدی شما باطل می شود. 

شما بعد از اینكه برای رشته های مورد نظر خود در وب سایت تقاضا دادید در انتها، صفحه ای برای پرینت به شما می دهد كه شامل شماره ی تقاضای شما و رشته های تقاضا شده می باشد شما باید این شماره را برای مراحل بعدی حفظ كنید. این صفحه را كه باید بعد از دریافت پرینت كنید و با امضا كردن آن به همراه مدارك دیگر بفرستید Cover sheet می گویند. اگر در لحظه ی اتمام ثبت نام دسترسی به چاپگر ندارید می توانید بعدا" با مراجعه به پروفایل خود در سایت آن را پرینت نمایید. 

در این مرحله و تا قبل از زمان 1 فوریه(این تاریخ می تواند سالهای بعد تغییر کند) باید یک سری مدارک به آدرس studera پست شود. مهم نیست در چند رشته درخواست می دهید اما فقط یک سری مدارک خواهید فرستاد. 

توجه داشته باشید كه نیازی به فرستادن مدارك به تعداد دانشگاه ها یا رشته هایی كه انتخاب كرده اید نیست، كافی است مدارك را در یك نسخه ی ترجمه شده برای آنها ارسال كنید. این مركز خود اقدام به اسكن و كپی مدارك شما می كند و به همان تعداد برای دانشگاه ها ارسال می كند. تنها تعدادی از دانشگاه ها مداركی از شما ممكن است بخواهند كه دانشگاه های دیگر آن مدارك را نیاز ندارند مانندSOP یادیگر مدارك كه شما می توانید با عنوان كردن اسم دانشگاه یا آرم دانشگاه در بالای SOP یادآور شوید كه این مدرك برای دانشگاه مورد نظر است. 

توجه کنید که به غیراز موارد خاص که درسایت دانشگاه ذکر شده است(عمومادر مورد رشته های خاص مانند معماری) همه مدارک فقط به studera فرستاده می شود ومدرکی به دانشگاهها فرستاده نمی شود. 

All documents should be sent to University Studies in Sweden FE 1, SE-833 83 Stroemsund, SWEDEN Phone number to The Call Centre +46-771-550 720 E-mail https://www.studera.nu/studera/1008.html 

توجه داشته باشید که deadline مربوط به فرستادن مدارک میتواند مهم باشد یا نباشد. اگر در آن رشته ای که شما تقاضا داده اید، افراد زیادی تقاضا داده باشند، و شما بعد از deadline مدارک را بفرستید، شما به احتمال خیلی زیاد رد خواهید شد. اما اگر در آن رشته ای که شما تقاضا داده اید، افراد زیادی تقاضا نداده باشند، و شما بعد از deadline مدارک را بفرستید، شما به احتمال خیلی زیاد قبول خواهید شد! 

Late Application بررسی تقاضا شامل دو نوبت اصلی است. اگر شما application خود را بعد از deadline تایید كنید بعنوان Late Applicant در نظر گرفته می شوید. توجه داشته باشید كه در این نوبت دكمه Add برای انتخاب رشته تنها برای دانشگاه هایی فعال است كه رشته آنها در نوبت اول به حد نصاب نرسیده باشد. دانشگاه ها ممكن است به تناوب این دكمه را بر حسب تقاضاهای رسیده فعال یا غیر فعال سازند، لذا جهت كسب اطلاع از اینكه رشته ای برای Late Applicant ها باز خواهد شد یا نه می بایست با دانشگاه تماس بگیرید. سایت Studera توصیه كرده كه شهروندان غیر اروپایی برای این نوبت اقدام ننمایند، زیرا روند اخذ ویزا، روندی طولانی است. 

ارسال مدارك پست TNT در اكثر مواقع مدارك را ظرف مدت حداقل 4 روز به Studera می رساند و شما می توانید تحویل مدرك خود را در وب سایت آن چك كنید؛ این در حالی است كه پست DHL بسته شما را در استكهلم به پست محلی تحویل می دهد و هیچ گونه امكانی برای پیگیری بسته وجود نخواهد داشت. 
مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس
Cover Sheet : بعد از ساختن account در studera از شما درخواست می شود یک پرینت از اطلاعات ثبت شده یه همان Cover Sheet بگیرید و یا بعدا دوباره وارد account خود شده و یک پرینت از بگیرید.سپس آنرا امضا کنید و همراه با بقیه مدارک در داخل بسته پستی قرار دهید. 
ترجمه رسمی مدرک تحصیلی و یا نامه ای از طرف دانشگاه مبنی بر آنکه شما تا آخر این سال تحصیلی فارغ تحصیل خواهید شد.(لطفا این نامه فراموش نشود! می توانید این نامه را از رئیس دانشکده، معاون آموزشی و یا در آخر از یکی از اساتید بگیرید. توجه کنید که رسمی بودن آن خیلی اهمیت ندارد!.بدون این نامه/مدرک ممکن است شما رد شوید! 
ترجمه رسمی ریز نمرات به همراه اصل آن.(در حال حاضر الزامی وجود ندارد که مستقیما از طرف دانشگاه ارسال شود ولی پیشنهاد می شود طبق روال از طرف دانشگاه باشد.) 
کپی پاسپورت و یا ترجمه رسمی یک مدرک شناسایی دیگر. 
ارسال نمره IELTS و یا TOEFL: حداقل این نمره برای هر دانشگاه متفاوت است و برای اطلاع از آن باید به سایت دانشگاه هایی که درخواست پذیرش می دهید رجوع کنید.( 
GRE و Recommandation Letter اصلا اجباری نمی باشد. در صورتی که نمره GRE خوبی دارید ،می توانید فقط کپی کارنامه خود را همراه با بقیه مدارک پست کنید. 
مدارک دیگر:هر رشته با توجه به ویژگی های خود می تواند مدارک دیگری هم نیاز داشته باشد که این مدارک در سایت دانشگاه و در آن رشته مربوطه یافت می شود. 

به یاد داشته باشید كه شما نمی توانید كپی مدارك ترجمه شده را ارسال كنید و حتما" باید اصل مدرك ترجمه شده را ارسال كرد.